Sterydy – skutki uboczne, zalety, wady, nielegalne narkotyki i spożywanie alkoholu

ginekomastia-po-sterydach

Większość ludzi, którzy przyjmują sterydy, robi to, aby poprawić swój wygląd fizyczny, doskonalić się w rywalizacji lub budować masę mięśniową. Zarówno Wood i Olrich powiedział sterydów użytkowników badań sterydów i spędzić czas myślenia o konsekwencjach, zanim zaczną używać.

Tak więc typowy profil osoby używającej sterydów różni się od profilu osoby cierpiącej na zaburzenia związane z używaniem alkoholu lub narkotyków. Wielu ludzi, którzy próbują nielegalnych narkotyków, robi to przymusowo. Inni nie są świadomi ryzyka, zanim zaczną przyjmować leki, np. ludzie uzależnieni od leków przeciwbólowych przepisywanych przez lekarzy.

Ludzie często zażywają alkohol lub inne środki odurzające, aby złagodzić stres lub wyleczyć się, ale osoby stosujące sterydy mają różne motywacje.

„To nie jest narkotyk rekreacyjny”, powiedział Olrich. „To nie jest coś, co bierzesz za tymczasowy haj. To jest coś, w czym chcesz mieć jakiś fizjologiczny wpływ.”

Chociaż ludzie mają inne motywacje do zażywania sterydów niż nielegalnych narkotyków, współwystępowanie sterydów i alkoholu lub zażywanie narkotyków jest problemem od dziesięcioleci.

Przegląd 18 badań opublikowanych w latach 1995-2010 w 2011 r. wykazał związek między używaniem sterydów a narkotykami lub używaniem alkoholu. Badania wykazały mieszane wyniki w określaniu związku między steroidami a używaniem tytoniu lub konopi indyjskich, zgodnie z przeglądem z 2011 r. opublikowanym w czasopiśmie „Drug and Alcohol Dependence”.

Autorzy przeglądu wierzyli, że istnieje kilka wyjaśnień, dlaczego użytkownicy sterydów spożywają również alkohol lub inne narkotyki.

metamorfoza

Wyjaśnienia te obejmują:

  • Ludzie, którzy mogą eksperymentować z narkotykami, mogą być bardziej skłonni do eksperymentowania z wieloma rodzajami narkotyków, w tym ze sterydami.
  • Ludzie, którzy używają sterydów, aby poprawić swoją sylwetkę, mogą również używać alkoholu lub innych środków odurzających, aby uciec przed negatywnymi uczuciami dotyczącymi ich wyglądu fizycznego.
  • Osoby używające sterydów mogą używać nielegalnych narkotyków do leczenia bólu po intensywnym treningu. Kilka badań ujawniło związek między używaniem sterydów a nadużywaniem opioidów.

Badania nie są tak jasne, jeśli chodzi o rozpowszechnienie używania tytoniu lub konopi indyjskich wśród użytkowników sterydów. Niektóre badania wykazały poparcie dla związku między narkotykami, ale większość badań, które zostały poddane przeglądowi, nie uzyskała poparcia.

Rodzaje sterydów

hgh-naturalna-sylwetka

Sterydy mogą być klasyfikowane jako sterydy anaboliczno-androgenne lub kortykosteroidy. Pracownicy służby zdrowia używają kortykosteroidów do leczenia stanów zapalnych lub problemów z układem odpornościowym spowodowanych warunkami takimi jak zapalenie stawów, astma lub choroby autoimmunologiczne. Typy kortykosteroidów obejmują glikokortykoidy i mineralokortykoidy.

Sterydy anaboliczno-androgenne mogą być klasyfikowane jako egzogenne lub endogenne. Egzogeniczne odnosi się do substancji, które nie są naturalnie wytwarzane przez organizm, a endogenne odnosi się do substancji naturalnie wytwarzanych przez organizm. Wysoki poziom substancji endogenicznej w teście steroidowym może wskazywać na użycie sterydów.

ginekomastia-po-sterydach

Ludzie, którzy biorą sterydy zazwyczaj biorą substancje w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia negatywnych skutków ubocznych lub wznowienia produkcji hormonów, która jest zakłócona przez stosowanie sterydów. Według NIDA nie udowodniono naukowo, że substancje te zmniejszają ryzyko wystąpienia krótko- lub długoterminowych skutków ubocznych.

Kto używa sterydów?

Większość użytkowników sterydów to mężczyźni, ale niewielka liczba kobiet używa sterydów. Osoby stosujące sterydy mają zwykle wieloletnie doświadczenie w pracy lub treningu i spędzają czas ucząc się o odżywianiu, ćwiczeniach i funkcjonowaniu organizmu.

„Ludzie, z którymi rozmawialiśmy, zazwyczaj zaczęli naukę w college’u”, powiedział Olrich. „Inni badacze odkryli, że przeciętny użytkownik jest biały, męski i ma około 30 lat. Pracuje zarobkowo. Jest to coś, co zazwyczaj zaczyna się w wieku uniwersyteckim lub nieco później.

„Wiedzą, jakie są skutki uboczne, ale poświęcili wystarczająco dużo czasu na zbadanie, gdzie wiedzą, jakie ryzyko jest przesadzone. Wiedzą, które rzeczy są tymczasowe, a które długoterminowe.”

Steroidów jest najbardziej powszechne wśród kulturystów i konkurencyjnych podnośników wagi, według licznych badań.

Badania sugerują, że czynniki ryzyka związane ze stosowaniem sterydów obejmują:

  • Bycie mężczyzną
  • Uczestnictwo w sporcie, który wymaga siły.
  • Podnoszenie ciężarów w siłowni handlowej
  • Znając kogoś, kto używa sterydów.

Jednak kulturyści i konkurencyjni podnośniki wagowe nie są jedynymi osobami, które używają sterydów. Ochroniarze, pracownicy budowlani, organy ścigania i inni profesjonaliści, którzy polegają na sile fizycznej w miejscu pracy, mogą stosować sterydy.

Modele fitness, aktorzy i inni, którzy polegają na wyglądzie fizycznym do pracy lub konkurencji mogą używać sterydów, aby schudnąć, poprawić swoją sylwetkę lub odzyskać równowagę po długich zmianach w pracy. Wszystkie te osoby mogą stosować sterydy w celu skrócenia czasu rekonwalescencji między treningami i poprawy wyników treningu.

Steroid use has moved from the province of elite athletes to high school athletic programmes and neighborhood fitness centres”, napisał Wood w artykule opublikowanym w 2008 roku w „Frontiers in Neuroendocrinology”. „Dla nastolatków i młodych dorosłych sterydy stanowią skrót do szczupłej i muskularnej budowy ciała. Dla starzejących się wyżowców, sterydy pomagają powstrzymać związane z wiekiem spadki masy mięśniowej”.

Sportowcy z krajów Europy Wschodniej i Związku Radzieckiego zaczęli stosować sterydy w latach 50-tych. Rozpoczęcie zażywania narkotyków nie zajęło dużo czasu konkurentom ze Stanów Zjednoczonych i innych krajów.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski zakazał stosowania sterydów podczas zawodów w 1976 roku. Jednak wiele testów na obecność narkotyków nie było w stanie wiarygodnie wykryć androgenów aż do lat 80-tych. W latach 90. i na początku 2000. XX w. wzrosło zużycie sterydów.

Użycie sterydów w szkołach średnich

Popularność sterydów utrzymywała się na stałym poziomie wśród chłopców z klas 8 i 10 w latach 1991-1998, jak wynika z badania Monitoring the Future. W 1999 r. zużycie sterydów w tej grupie wzrosło prawie dwukrotnie. Stosowanie sterydów wśród seniorów szkół średnich stopniowo wzrastało od 1992 do 2000 roku. Wykorzystanie wśród młodzieży osiągnęło najwyższy poziom na początku XXI w., a w 2016 r. stopniowo spadło do najniższego poziomu w historii.

Skutki uboczne działania sterydów

Sterydy mogą przyczyniać się do dramatycznego wzrostu mięśni i poprawy kondycji fizycznej, ale również wywołują szereg negatywnych skutków ubocznych. Kilka skutków ubocznych jest dobrze udokumentowanych i może mieć wpływ na większość użytkowników sterydów. Inne skutki uboczne mogą wystąpić tylko w niektórych populacjach.

Zagrażające życiu skutki uboczne, takie jak zwiększone ryzyko zawału serca, są oczywiście negatywne, ale inne skutki uboczne mogą być uważane za pozytywne lub negatywne w zależności od przyczyny przyjmowania leków przez daną osobę.

„Większość ludzi, którzy używają ich nielegalnie, jest zainteresowana budowaniem mięśni i redukcją tkanki tłuszczowej”, powiedział Wood. „Niekoniecznie interesują ich skutki androgenne, więc te będą uważane za negatywne skutki uboczne.”

U mężczyzn sterydy mogą powodować kurczenie się jąder i wzrost piersi. Leki mogą zmniejszać liczbę plemników i powodować łysienie lub raka gruczołu krokowego. U kobiet sterydy mogą powodować pogłębianie głosu, wzrost zarostu twarzy, zmiany w cyklu menstruacyjnym, powiększenie łechtaczki i nadmiar włosów na ciele. Inne skutki uboczne występują zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Sterydy

Efekt uboczny najczęściej opisywany w kulturze popularnej może nie być tak powszechny, jak się kiedyś sądziło. „Wściekłość Roida” odnosi się do niekontrolowanego gniewu, utraty temperamentu lub dramatycznych wahań nastroju spowodowanych przez sterydy.

„Jeśli chodzi o nastrój i emocje, twierdzę, że wydaje się, że istnieje podwyżka jakiegokolwiek nastroju, który już masz” – powiedział Olrich. „Jeśli czujesz się szczęśliwy, czujesz się naprawdę szczęśliwy. Jeśli czujesz się przygnębiony, prawdopodobnie czujesz się przygnębiony.”

Olrich powiedział, że tylko jeden uczestnik jego studiów mówił o doświadczaniu wściekłości. Jednak większość uczestników mówiła, że muszą „trzymać to w ryzach” i być świadomi tego, jak lek może wpłynąć na ich nastrój.

„Faceci, którzy byli bramkarzami, mówią: „Musisz być ostrożny, kiedy pracujesz przy drzwiach”. Musisz trzymać sprawy w ryzach” – powiedział Olrich.

Trzy badania na ludziach sugerują, że wysokie dawki sterydów zwiększyły poczucie agresji i rozdrażnienia. Jednak efekt uboczny był różny w zależności od uczestników. Badania na zwierzętach wykazały również zwiększoną agresję po podaniu sterydów, według NIDA.

„Nie wiemy, w jakim stopniu na efekty działania sterydów będą miały wpływ istniejące wcześniej warunki osobowości” – powiedział Wood. „Być może osoby bardziej agresywne częściej zażywają sterydy i mogą być bardziej wrażliwe na agresywne działanie sterydów”.

Niektóre dowody wskazują, że sterydy zwiększają szanse na to, że ktoś będzie uczestniczył w zachowaniach wysokiego ryzyka, takich jak jazda bez pasów bezpieczeństwa, noszenie broni, udział w zabójstwie lub popełnienie samobójstwa – powiedział Wood.

Najlepsze pokarmy do budowy mięśni

Dodaj komentarz